Sağlık

Skolyoz Nedir?

2
LütfengirişveyaKayıt Ol to do it.

Skolyoz Nedir? Tanısı Nasıl Konulur?

Omurga (Spinal kolon), yani columna vertebralis vücudu destekleyen 7 servikal (boyun) omur, 12 torasik (sırt) omur, 5 lumbar (bel) omur, 5 tane birleşmiş omur ile oluşmuş sakrum ve 4 veya 5 omurun birleşmesiyle oluşmuş koksiks olarak gruplanan 26 kemikten 33 vertebradan oluşan ana yapıdır. Omurga içinde omuriliği bulundurur. Omurilikten ayrılan spinal sinirler, omurlar arasında bulunan boşluklardan dışarı çıkarlar.

Omurganın kendine ait eğrilikleri vardır. Boyun ve bel bölgelerinde lordoz (öne doğru çukurluk) bulunurken, sırt bölgesinde kifoz (yuvarlak sırt) bulunur.

Sağlıklı bir omurgada arakadan veya önden bakıldığında omurga düz bir eksen üzerinde seyreder. Skolyoz omurganın yanlara doğru 10 dereceden fazla kayma olmasıdır. Aynı zamanda bu omurlar kendi ekseni üzerinde de döner. Bu nedenle üç boyutlu bir şekil bozukluğu (deformite) olarak tanımlanır. Skolyoz omurganın en sık sırt ile bel bölgelerinde görülür ve bu bölgelerden birini veya her ikisini içerebilir. En sık eğrilik şekli, göğsün sağ tarafında oluşan eğriliktir.

3 tip skolyoz vardır:

İdiopatik skolyoz (Nedeni bilinmeyen skolyoz)

En sık görülen skolyoz türü; sebebi tam olarak aydınlatılamayan ‘adölesan idiopatik’ skolyozdur. Omurgada yana doğru eğilme ‘S’ veya ‘C’ şekilli olabilir. Yana doğru eğilme dışında omurların kendi etraflarında dönmesi de en hafif formlar dahil olmak üzere tüm idiopatik skolyozlarda görülür. Omurlardaki bu dönme sırtta veya belde asimetrik çıkıntılar oluşmasına sebep olur.Etyolojisinde genetik ve çevresel faktörler üzerinde durulmaktadır.Ergenlik döneminde kız çocuklarında 8-10 kat daha sık görülür.

Nöromusküler Skolyoz

İkinci en sık görülen skolyoz tipi nöromuskuler skolyozdur. Nöromusküler skolyozun temel nedeni allta yatan kas ve sinir hastalığına bağlı olamasıdır.Sinir hastalıkları beyin ve omurilikten kaynaklanabilir; kas hastalıkları ise çocukluk ve daha ileriki dönemlerde görülebilir. Serebral palsi (cp), polio (çocuk felci), meningomiyelosel, muskuler distrofi, tethered kord sendromunda görülebilir. Nöromusküler skolyozda, idiyopatik skolyozun aksine solunum sıkıntısı ve duyu kusurlarına daha çok rastlanabilmektedir.

Konjenital (Doğuştan) Skolyoz

Üçüncü sıklıkla ise konjenital skolyoz görülür. Anne karnındaki çocuğun gelişimi sırasında ortaya çıkan omurga anomalilerine bağlı bir skolyoz türüdür. Konjenital skolyoz ilk yıllarda hızlı bir ilerleme gösterir. Bu sebeple erken dönemlerde ortaya çıkan konjenital skolyozun tedavi süreci küçük yaşlarda cerrahi müdahaleyi gerektirebilir.Cinsiyet ayrımı yoktur. Konjenital skolyozun neden oluştuğu tam olarak açıklanamamaktadır. Embriyo ve fetusun gelişim aşamasında oluşan birtakım olaylardan dolayı bazı durumlar konjenital omurga deformiteleriyle birlikte daha sık görülebilirler.

Bir dahaki yazımızda skolyozun neden olduğunu nasıl fark edeceğimizi ve tanısının nasıl konulduğunu anlatacağız. O güne kadar sağlıcakla kalın.

 Kaynakça:

Skolyoz Pdf – Baltalimanı Hastanesi

Nelson pediatri kitabı

Dr. Yener Erken – Omurga Hastalıkları

Yazar : Deniz Akpınar (Tüm Hakları Saklıdır. All rights reserved. Kültür Sakarya 2022 ©)

  •  Skolyoz Nedir? Deniz Akpınar sağlık makalesini beğendiysen ve diğer içeriklerimize göre sitede daha çok gösterilmesini istersen başlığın altındaki yukarı ok tuşuna basabilirsin.*
  • Eğer favorilerine kaydetmek istersen kalp tuşuna basabilirsin*
  • Daha sonra bakmak için kitap ayracı butonuna basıp içeriği kaydedebilirsin. *
  • *Site üyeleri için
Eğlenceli ve kültür dolu dünyamıza katılmak için Kültür Sakarya'ya Üye Ol
Daha fazla edebi içerik için Sanat ve Edebiyat
Diğer içerikler için Ana Sayfamız.
Yetmez! Ben bu güzel sitede içerik üretmek istiyorum dersen Başvuru Formumuz
İsmet
Tanzimat Döneminin Kıskançlığı Simgeleyen Eseri Zehra

Reactions

1
3
0
0
0
0
Bu gönderi için zaten tepki verdin.

Tepkiler

1
3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bende hem skolyoz(20 derece ) hem kifoz vardı (82 ) derece 9 saatlik bir ameliyat geçirdim 22 platin iki demir çubuk takıldı sırtıma

      • Evet gidiyorum başlangıçta haftada bir kezdi şimdi 3 ayda bir kez gidiyorum . Benimkisi ileri derece ve hem genetik hem idiopatikdi öyle olunca çoğu özel hastane rsikli olduğu için kabul etmedi . Sakarya eğitim araştırma hastanesinde bir ortopedi doktoruna denk geldim . Ve ameliyatımı yaptı .