Deneme Sanat ve Edebiyat

Dünyada Her Şey Zıddı İle Var Olur (Karşıtlar Birbirini Mi Yaratıyor?)

1
LütfengirişveyaKayıt Ol to do it.

Dünyada Her Şey Zıddı İle Var Olur (Karşıtlar Birbirini Mi Yaratıyor?)

Her oluşun bir anlamı vardır. Bu anlam, oluşa karşıt bir oluşla idrak edilebilir. “Alemde her şey zıddıyla kaimdir.” ( Dünyada her şey zıddı ile var olur. )

“Zıtlar arası ahenk, af ve günah yarışta.
Bütün zıtlar kavgada, bütün zıtlar barışta.”

  • Necip Fazıl Kısakürek

Evren, zıtlıkların dengesi üzerine kurulmuştur. Bir şeyin ayırdına varabilmek için genellikle o şeyin zıttını düşünür ve o şeyi zıttıyla tanımlarız. Örneğin; kötü deyince iyi olmayan, gündüz deyince karanlık olmayan gibi tanımlar gelir aklımıza. Kısaca; hakikati, zıtlıklar netleştirir.

Uzakdoğu’da kadim bir geçmişe sahip olan Yin – Yang öğretisinde; Yin kötülüğü ( siyah ) , Yang ise iyiliği ( beyaz ) sembolize eder. Yin’in içerisinde Yang, Yang’ın içerisinde ise Yin bulunur. İki zıtlığın dengesini ve ancak birbirleriyle var olabileceğini gösteren bu sembol bütünüyle evreni – evrenin dengesini temsil eder.

Her iyi olan bir kötülük, her kötü olan bir iyilik barındırır içerisinde. Bu bana; her şer’de bir hayır, her hayırda bir şer vardır, sözünü hatırlatır her zaman. Mutlak iyi, mutlak kötü ve mutlak olabileceğini düşündüğümüz her şey aslında asla mutlak olamaz çünkü içinde zıtlıkların var olduğu ve bu zıtlıkların devinip durduğu, dönüştüğü bir evrendeyiz. Zıtlıkların uyumu aynı zamanda her varlığın eşsizliğini göstermez mi ?

Diyalektik, karşıtların birliğine dayanır ve karşıtlar yoluyla ( tez – antitez ) akıl yürüterek senteze ulaştırır. Diyalektik Materyalizm’in babası olarak anılan Herakleitos şöyle der:
“Karşıt olan şeyler bir araya gelir ve uzlaşmaz olanlardan en güzel uyum doğar. Her şey çatışma sonucundan meydana gelir.” Oluşun tek varlık sebebi karşıtıdır. Kozmos, karşıtlıkların savaşından meydana gelmiş bir uyum bir Harmonia’dır.

Son söz olarak;

İktidarı, muhalefet; muhalefeti iktidar var eder. Öyleyse birinin ötekini yok etmesi aslında kendi kendisini yok etmesi demek. Peki neden çıkarına uygun düşmeyen ve kendisini yok edebilecek bir şeyi yapsın ki ?

” Ey düşmanım, sen benim ifâdem ve hızımsın;
Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lâzımsın. “

  • Necip Fazıl Kısakürek

Yazar : Meryem Tetik (Tüm Hakları Saklıdır. All rights reserved. Kültür Sakarya 2022 ©)

İleri, daima ileri deneme yazısını beğendiysen ve diğer gönderilere göre sitede daha çok gösterilmesini istersen yukarı ok tuşuna basabilirsin. Eğer favorilerine kaydetmek istersen kalp tuşuna basabilirsin (Site üyeleri için) Ben bunu kaydederim bu ne güzel yazı dersen de kitap ayracı gibi olan butona basıver :)

Yorum yazarak sevgimi belli etmek istiyorum mu diyorsun? E o zaman durma! Bu üyelere özel değil! (Ama üye olursan profil foton falan çıkar bak ;) bizce ol :) ) Üye Ol

Daha fazla edebi yazı okumak için buraya tıklayabilirsin.
Yetmez! Ben bu güzel sitede yazar olmak istiyorum dersen başvuru e-postamız


Dipnot:
Kullandığımız fotoğraf Elif Harbi tarafından sağlandı. 
Bu içeriği bize telifsiz sunduğu için şükranlarımızı sunmak isteriz.

Ben size telifsiz(kaynakça belirtilerek) fotoğraf sağlamak istiyorum diyorsan e-postamız 
Sakarya/Adapazarı Belediyeleri 2022 Şubat Kültür Sanat Takvimi Açıklandı!
Sakarya/Adapazarı Belediyeleri 2022 Ocak Kültür Sanat Takvimi Açıklandı!

Editörün Seçimi

Zıtlıkların hayatımıza kattığı anlamı farkedeceksiniz.

Reactions

2
0
0
0
0
0
Bu gönderi için zaten tepki verdin.

Tepkiler

2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.