Deneme Sanat ve Edebiyat

Yaşamın Bilmecesi (Yaşamı Kolaylaştırmak Mümkün Mü?)

1
LütfengirişveyaKayıt Ol to do it.

Yaşamın Bilmecesi

Bitmiyor. Ne günler, ne aylar, ne de yıllar… Sanki bir sonsuzluğun içerisinde gibi, başı sonu belirsiz bir döngü adeta. Yeni bir yıllık döngüye yaklaşmışken aklıma Orhan Veli’nin ‘Pireli Şiir’indeki o iki satır geliyor.

” Bu ne acayip bilmece!
Ne gündüz biter, ne gece.”

  • Orhan Veli Kanık

Acayip bir bilmece bu, bu, yaşamın bilmecesi!

‘Biliyorum, kolay değil yaşamak.’ der başka bir şiirinde. İnişleriyle, çıkışlarıyla, iyi – kötü bütün anları yaşıyoruz ama kolay değil. Peki kolaylaştırmak mümkün mü? Mutlak iyi, tamamıyla standart ölçülerde bir yaşam insanın vahşi benliğini tatmin edebilir miydi? Maverdi, insan doğasında kazanma arzusunun var olduğunu söyler. Bu arzu, insanı, standart bir düzen içerisinde belki bir noktaya kadar tatmin edebilir fakat sonrasında artık kazanılabilir hiçbir şey kalmayacaktır. Dolayısıyla bulunduğu düzene sıkışmış ve yaşamdan sıkılmış, yaşama şevkini yitirmiş bir insana dönüşür burada.

Diğer yandan insanın kazanma arzusu ömrü hiç hesaba katmaz. Yarının garantisi yokken yıllar sonrasını düşler, hedefler koyar. Fakat eğer bu arzu olmasaydı insanlar ‘zaten öleceğiz’ umutsuzluğu içerisinde ilerlemez, dünyada toplumlar gelişemezdi. Milyarlarca yıl geçse dahi insan, ilkel formda kalırdı.

‘Yaşamı kolaylaştırmak mümkün mü?’ sorusuna dönecek olursak; yaşamı kolaylaştırmak mümkün olsa dahi insan doğası buna elverişli değildir. İnsan; zoru sever, zoru başardıkça ilerler, var olur, var olduğunu düşünür.

Yazar : Meryem Tetik (Tüm Hakları Saklıdır. All rights reserved. Kültür Sakarya 2021 ©)

Yaşamın bilmecesi deneme yazısını beğendiysen ve diğer gönderilere göre yükselmesini istersen yukarı ok tuşuna ve favorilerine kaydetmek istersen kalp tuşuna basabilirsin (Site üyeleri için) ben bunu kaydederim bu ne güzel yazı dersen de kitap ayracı gibi olan butona basıver :)

Yorum yazarak sevgimi belli etmek istiyorum mu diyorsun? E o zaman durma! Bu üyelere özel değil! (Ama üye olursan profil foton falan çıkar bak ;) bizce ol :) ) Üye Ol

Daha fazla edebi yazı okumak için buraya tıklayabilirsin.
Yetmez! Ben bu güzel sitede yazar olmak istiyorum dersen başvuru e-postamız


Dipnot:
Kullandığımız fotoğraf Emir Tetik tarafından sağlandı. 
Bu içeriği bize telifsiz sunduğu için şükranlarımızı sunmak isteriz.

Ben size telifsiz(kaynakça belirtilerek) fotoğraf sağlamak istiyorum diyorsan e-postamız 

İleri, Daima İLERİ! (Değişmekten Korkma!)
Güz Ruhu (Mevsimsel Bir Güzelleme)

Editörün Seçimi

Sizi hayat hakkında düşünmeye sevk eden ve gidiş yolunda sizi düşünceleriyle tatmin eden bir yazı. Hepimiz zorluklarla baş etmek için buradayız öyle değil mi? :)

Reactions

8
3
0
0
0
0
Bu gönderi için zaten tepki verdin.

Tepkiler

8
3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir