Eleştiri

Aşk-ı Memnu

1
LütfengirişveyaKayıt Ol to do it.

“Aşk-ı Memnu; Halid Ziya Uşaklıgil‘in realist-naturalist bir romanı, aynı zamanda kendisinin en çok tanınan eseridir. İlk olarak 1899-1900 yıllarında Servet-i Fünûn dergisinde tefrika edildikten sonra 1901’de kitap olarak yayımlanmıştır.”

Özet

Zengin fakat yaşlı olan Adnan Bey ile parası için evlenen Bihter, paranın kendisine yetmeyeceğini anlamış ve evlendiği Adnan Bey’in yakışıklı yeğeni Behlül ile yasak aşk yaşamaya başlamıştır. Bu ilişkiden sıkılan Behlül, Adnan Bey’in kızı Nihal ile evlenmek ister. Bu durumdan memnun olmayan Bihter, her şeyi duyurmaya karar verir. Romanın sonunda tüm gerçekler su yüzüne çıkınca Bihter intihar eder, Behlül ise kaçar. Adnan Bey ile Nihal de eski yaşantılarına devam ederler.

Hepimizin az da olsa bildiğini varsayarak roman özetini çok kısa tuttum. Şimdi benim yorumuma gelmeden önce Berna Moran‘ın eser hakkındaki düşüncelerini buraya eklemek istiyorum. Kendisinin eserlerini severek okurum, burada da olsun istedim.

“Berna Moran’a göre de Aşk-ı Memnu oldukça zengin bir roman. Bireyler arası yoğun duygusal ilişkileri işlemesi açısından dramatik bir roman. Nihal’in büyüyüp olgunlaşma evrelerini anlatması bakımından ‘bildungs’ bir roman, metaforik olarak doğum-ölüm-yeniden doğum döngüsü barındırdığı için mit kalıbına uygun bir roman. Moran ayrıca, romanda kişiler arasındaki yakınlaşıp uzaklaşmaları bir bale motifine benzetmiş ki romanın kapalı çevresinde bu motifler daha da belirgin hale gelmiş. Buradan Aşk-ı Memnu’nun estetik açıdan da özel bir roman olduğunu anlıyoruz.”

Gelelim yorumuma;

Eserin ismi akıllara direkt yasak aşk konusunu getiriyor haklı olarak ama Aşk-ı Memnu bundan çok daha fazlası. Bu eserde dönemin yaşam tarzını, insanların psikolojilerini de okuyoruz. Psikolojik iç çatışmaları ve toplumsal gözlemlerini başarıyla yansıtmış yazar. Duygu ve düşünce sellerine giriyorsunuz ama içinde boğulmuyorsunuz. Tam bir dönem kitabı olmuş. Şunu da eklemek isterim; bu kitabı her gördüğünüzde “Zaten dizisini izlemiştim, okumama gerek yok.” diyorsanız gerçekten yanılıyorsunuz. Eser, dizi uyarlamasından daha farklı bir atmosfere sahip.

Dili aşırı süslüydü, fazla detay verildiği içinde kitabı okurken “Sadede gel artık.” diye düşündüğüm zamanlar oldu maalesef. Betimlemeler beni pek fazla yormadı. Edebi eserlerde olmazsa olmazdır betimlemeler. Ama bir solukta okuyup bitirdim diyemeyeceğim, bunalıp okumayı bıraktığım zamanlar da oldu. Ama genel olarak beğendim, iyi ki okumuşum.

Peki bu eserde kim suçluydu?

Benim gözümde her zaman Behlül daha fazla suçluydu, ama böyle derin işlenmiş bir romanda suçu tek bir kişiye yüklemek saçmalık olur. Adnan Bey, düşkünlüğü uğruna kızı yaşındaki bir kadınla evlendi. Nihal kardeş gibi büyüdüğü Behlül ile birlikte olmak istedi. Firdevs, hırsı ve aç gözlülüğü ile herkesle oynayabileceğini zannetti, ama elinde sandığı ipler boynuna dolandı.

Bihter… Annesine olan kini ve hırsı yüzünden bütün hayatını etkileyecek o hamleyi yaptı ve Adnan’la evlendi. Annem gibi olmayacağım diye düşünerek çıktığı bu yolda, Firdevs Hanım karakterine büründü. Ve bu karmaşanın içinde kendi elleriyle kendi sonunu hazırlayan Bihter, bu hikayede yanan kişi oldu.

Alıntıyla yazımı bitirmek isterim.

“Hem sana doğru deliler gibi koşmak istiyorum hem de ayaklarımda tonlarca ağırlık var, kıpırdayamayacağımı biliyorum…”

Yazar : Buse Manolya Akgün (Tüm Hakları Saklıdır. All rights reserved. Kültür Sakarya 2022 ©)

  • Aşk-ı Memnu isimli Buse Manolya Akgün eleştirisini beğendiysen ve diğer içeriklerimize göre sitede daha çok gösterilmesini istersen başlığın altındaki yukarı ok tuşuna basabilirsin.*
  • Eğer favorilerine kaydetmek istersen kalp tuşuna basabilirsin*
  • Daha sonra bakmak için kitap ayracı butonuna basıp içeriği kaydedebilirsin. *
  • *Site üyeleri için
Eğlenceli ve kültür dolu dünyamıza katılmak için Kültür Sakarya'ya Üye Ol
Daha fazla edebi içerik için Sanat ve Edebiyat
Diğer içerikler için Ana Sayfamız.
Yetmez! Ben bu güzel sitede içerik üretmek istiyorum dersen Başvuru Formumuz
Mağmum Hal
Zemheri

Reactions

0
1
0
0
0
0
Bu gönderi için zaten tepki verdin.

Tepkiler

1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.