Eleştiri

Kuyucaklı Yusuf

2
LütfengirişveyaKayıt Ol to do it.

‘Kuyucaklı Yusuf’ Sabahattin Ali tarafından yazılmış,1937 yılında yayımlanmıştır. Bu esere kadar Türk romanının asıl konusu, yanlış batılılaşmadır. Fakat bu romanla beraber toplumun aksayan yönleri içerden bir gözle ele alınmıştır.

Kitap Özeti

Yusuf, Kuyucak’ta doğmuştur. Bir gün, köylerini eşkıyalar basmış, bütün ailesini öldürmüştür. Daha çocuk yaşta olan Yusuf kimsesiz kalmıştır. İyi yürekli kaymakam; köyde tek başına, kötü hâlde kalan Yu­suf’a acımış, onu evlat edinmiştir. Bundan sonra Yusuf’a herkes doğduğu yerden ötürü ‘Kuyucaklı Yusuf’ demeye başlamıştır.

Kaymakam, Yusuf’a babalık yapmaktadır. Kaymakam’ın, yaşı Yusuf’tan küçük, Muazzez adında bir kızı vardır. Muazzez ve Yusuf kardeş gibi büyümeye başlarlar. İkisi aynı okulda okumaya başlar. Yusuf oldukça zekidir. Fakat küçük yaşta yaşadığı olumsuz tecrübeler onu çok kötü etkilemiştir. Bu yüzden okuyamaz. Bir yandan da kaymakamın eşi Şahende Hanım, Yusuf’a üvey annelik yapmakta fakat onu hiç sevmemektedir. Bu sevgisizlik içinde Yusuf büyür. Büyüdükçe Muazzez’e karşı derin hisler beslemeye başlar. Muazzez, onun üzerine titrediği bir insan olur. Muazzez’i kötülüklerden korumaya çalışır, hep yanında olmak ister. Şahende Hanım’a hiç güvenmemekte, onun kızına dahi kötülük yapabileceğini düşünmektedir.

Yusuf ve Muazzez bir gün bayram yerine giderler. Kasabanın külhanbeyi, hovardalığıyla ün salmış Şakir, Yusuf’un yanında Muazzez’e sarkıntılık eder. Yusuf, onu orada döver. Şakir, bunu hiç unutmaz. Muazzez’i elde etmeyi kafasına koyar. Çünkü her dediği olmuştur şimdiye kadar. Bir dümen kurar. Muazzez’in babasıyla kumara oturur, onu borca sokar. Borcuna karşılık Muazzez’i ister . Kaymakam mecburen kabul etmek zorunda kalır. Bunu öğrenen Yusuf, bakkala gider. Kaymakamın borçlandığı parayı bakkaldan alır ve Şakir’e öder. Muazzez, bu sefer de bakkalla evlenmek zorundadır. Düğün günü, Muazzez’i elde etmeyi kafasına koymuş olan Şakir, kaza süsü vererek bakkalı öldürür. Çok güçlü olduğu için ceza almaktan da kurtulur. Muazzez’in ailesine şantaj, baskı yoluyla Muazzez’i vermelerini söyler. Bütün bu gelişmeler olurken Yusuf’un içten içe Muazzez’e karşı duyguları çoğalır. Fakat fakir olduğu ve Şahende Hanım onu sevmediği için duygularını hiç dile getiremez. Sadece Muazzez’i kötülüklerden korumaya çalışır.

Bir gün Muazzez, Yusuf’a açılır. Onu çok sevdiğini itiraf eder. Yusuf çok şaşırır. Asla ümit edemeyeceği hayali gerçek olmuştur. Şahende Hanım, bu durumu öğrenir. Kızını Yusuf’la evlendirmektense zengin Şakir’le evlendirmeyi tercih etmektedir. Kızını Şakir’le buluşmaya zorlar. Bunun üzerine Yusuf ve Muazzez komşu köylerden birine kaçar ve orada evlenirler. Şahende Hanım, bunu hiç affedemez. İçi intikam arzusuyla dolmuştur. Kaymakam ise çok memnundur. Kendi elinde büyüyen Yusuf’un kızına iyi bakacağından emindir. Kaymakam, onlara yardım da eder. Damadına iş verir, evlerinin kurulmasına yardım eder.

Bir gün, kaymakam kalp krizi geçirir ve ölür. Yusuf’la Muazzez’in çok mutlu giden evlilikleri gölgelenir. Onlara kol kanat geren kaymakam ölünce, Şahende Hanım ve Şakir, içlerinde büyüttükleri kini kusmaya başlarlar. Yusuf’u gezici köy tahsildarlığına verdirirler. Yeni kaymakam da Şakir ve Şahende’nin istediklerini yapar. Yusuf gidince, Şahende evini içki ve eğlence merkezi yapar. Kızını da intikam hırsından dolayı fuhuşa iter. Olay her yerde duyulur. Dedikodu Yusuf’un da kulağına gelince Yusuf köye döner. Yusuf, köye gelince feci durumu gözleriyle görür. Karısı kötü emellere alet olmaktadır. Şahende’yi, Şakir’i ve Kaymakam’ı öldürür. Karısı da ağır yaralanır. Karısını alıp şehrin dışına gider fakat karısı da ölür. Karısını bir çukura gömdükten sonra ortadan kaybolur.

Benim yorumuma gelecek olursak;

Kuyucaklı Yusuf okuduğum en güzel romanlardan biri. Eser hem sürükleyici hem de kalbe dokunuyor. Genel olarak hüzünlü bir kitap. Köy ve kasabalarda yaşanan sorunları; zengin-fakir, yönetici-halk arasındaki güç çatışmalarını anlatmaktadır. Yazar, güçlünün zayıfı nasıl ezebileceğini ve bu durumda zayıfın yapabileceği hiçbir şeyin olmadığını bütün gerçekçiliğiyle gözler önüne seriyor. Konu bakımından, yazıldığı dönemde ilk olarak nitelendirebiliriz.

Tasvirler, olaylar, karakterler, kullandığı dil oldukça etkileyici ve sürükleyiciydi. Film izler gibi kitap okudum diyebilirim. Her sayfayı çevirdiğimde, içimdeki merak ve heyecan duygusu artıyordu. Sabahattin Ali okumayı çok severim, bu eser de benim için muazzamdı. Hayranlıkla okuduğum bir kitap oldu. Sonu beklediğim gibi bitmedi, etkisini üstümden atmam zor olmuştu. Kesinlikle tavsiyemdir.

Okuyun.

Okutun.

Alıntıyla yazımı bitirmek istiyorum:

“Kendini, halinden şikayet etmeye alıştırma! Ömrünün sonuna kadar dövünsen de bu hayatın cefâsı tükenmez.”

Benden bu kadar.. Sürç-ü lisan ettiysek affola…

Yazar : Buse Manolya Akgün (Tüm Hakları Saklıdır. All rights reserved. Kültür Sakarya 2022 ©)

  • Kuyucaklı Yusuf isimli Buse Manolya Akgün eleştirisini beğendiysen ve diğer içeriklerimize göre sitede daha çok gösterilmesini istersen başlığın altındaki yukarı ok tuşuna basabilirsin.*
  • Eğer favorilerine kaydetmek istersen kalp tuşuna basabilirsin*
  • Daha sonra bakmak için kitap ayracı butonuna basıp içeriği kaydedebilirsin. *
  • *Site üyeleri için
Eğlenceli ve kültür dolu dünyamıza katılmak için Kültür Sakarya'ya Üye Ol
Daha fazla edebi içerik için Sanat ve Edebiyat
Diğer içerikler için Ana Sayfamız.
Yetmez! Ben bu güzel sitede içerik üretmek istiyorum dersen Başvuru Formumuz
Zemheri
Kurtalan Ekspresi Kalkıyor!

Reactions

0
1
0
0
0
0
Bu gönderi için zaten tepki verdin.

Tepkiler

1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.